HTML

Messi

2012.04.09. 08:39 :: lakatostomi

Lionel Andrés Messi 1987. június 24-én született Rosarióban. Öt évesen kezdett el futballozni egy Grandoli nevû csapatban, ahol édesapja volt az edzõ. 1995-ben Messi a Newell's Old Boyshoz igazolt. 11 éves korában növekedésihormon-hiányt diagnosztizáltak nála. A River Plate érdeklõdött az ifjú tehetség iránt, de nem volt pénzük arra, hogy finanszírozzák gyógykezelését, amelynek költségei havi 500 fontra rúgtak. Ekkor szerzett Messirõl tudomást Carles Rexach, a Barcelona akkori sportigazgatója, aki felajánlotta, hogy a spanyol klub fizeti a kezeléseket, amennyiben az argentin Európába szerződik. Messi a családjával együtt Európába költözött, és egyre feljebb lépdelt a Barcelona korosztályos csapatainak ranglétráján. F.C. Barcelona: Bemutatkozás az első csapatban Messi 2003. november 16-án, 16 évesen és 145 naposan játszott először a Barcelona első csapatában, a Porto elleni barátságos meccsen. Egy éven belül, 2004. október 16-án, 17 évesen és 114 naposan Frank Rijkaard edzősége alatt a bajnokságban, tétmeccsen is bemutatkozhatott. Első gólját 2005. május 1-jén, az Albacete elleni mérkőzésen szerezte, ezzel 17 éves, 10 hónapos és 7 napos korában minden idők legfiatalabb barcelonai játékosa lett, aki gólt tudott szerezni a spanyol bajnokságban. 2005-06-os szezon Messi szeptember 25-én kapta meg a spanyol állampolgárságot, ami után már játszhatott a spanyol bajnokságban ebben a szezonban. Korábban ennek az volt az akadálya, hogy a Barcelona keretében már szerepelt (a maximálisan megengedhetõ) 3 Európai Unión kívüli légiós. Messi első hazai Bajnokok Ligája mérkőzésén az olasz Udinese ellen játszott, szeptember 27-én. 2005 decemberében megkapta az olasz Tuttosport című újság Golden Boy díját, amelyet a legjobb Európában játszó 21 éven aluli játékosként nyert meg, Wayne Rooneyt, Lukas Podolskit és Cristiano Ronaldot megelőzve. 17 bajnoki mérkőzésen 6 gólt szerzett, a Bajnokok Ligájában 6 meccsen egyszer talált a kapuba. Különösen jó teljesítményt nyújtott a fontos rangadókon, a Real Madrid ellen a bajnokságban, és a Chelsea ellen a Bajnokok Ligájában. Messi szezonja idő előtt ért véget, amikor 2006. március 7-én elszakadt egy combizma a Chelsea elleni BL-nyolcaddöntő második mérkőzésén. A Barcelona bajnokként és BL-győztesként zárta az évet. 2006-07-es szezon Messi a következõ szezonban is kitűnt a legfontosabb meccseken mutatott meghatározó játékával. 89. percbeli egyenlítõ gólja a Werder Bremen elleni idegenbeli Bajnokok Ligája csoportmeccsen döntõnek bizonyult az egyenes kieséses szakaszba jutás szempontjából. Újabb hosszú idõszakot kellett kihagynia; egy november 12-ei Zaragoza elleni bajnokin lábközépcsonttörést szenvedett, amelynek következtében 3 hónapig nem léphetett pályára. 2007. január 5-én az El Mundo Deportivo című spanyol sportnapilap arról írt, hogy Massimo Moratti, az Internazionale elnöke 71 millió fontos ajánlatot készül tenni Messiért. Moratti csapata weboldalán tagadta a Messi leigazolásáról szóló híreket. Az argentin február 11-én a Rácing Santander ellen térhetett vissza a pályára. Március 10-én mesterhármast ért el a Real Madrid elleni örökrangadón; a hosszabbításban esett utolsó gólja a döntetlent (3:3) jelentette a 10 emberrel játszó Barcelonának. Messi mesterhármasa elõtt utoljára Iván Zamorano rúgott 3 gólt az El Clásicón, az 1994-95-ös szezonban, a Real Madrid színeiben. Barcelona mezben erre utoljára Romário volt képes, még 1993-94-ben. A Deportivo ellen megszerezte szezonbeli 8. bajnoki gólját. Április 18-án elképesztõ szólógólt szerzett a Getafe elleni Király Kupa-elõdöntõn. A gólt széles körben hasonlították Diego Maradona 1986-os, a mexikói világbajnokság Anglia elleni negyeddöntõjében elért találatához. Egy késõbbi Espanyol elleni bajnokin ismét Maradonát-idézte: szinte lemásolta a legendás játékos kezes gólját. Az elsõ meccsen elért 5:2-es gyõzelem ellenére a Getafe kiütötte a kupából a Barcelonát, hisz a második mérkõzésen megalázó 4:0-s vereséget mért Messi csapatára. A bajnokságot a Barcelona a második helyen zárta. 2007-08-as szezon 2008. február 27-én századik hivatalos mérkõzését játszotta a Barca színeiben. Messi a március 4-ei Celtic elleni BL visszavágón izomszakadást szenvedett és sírva hagyta el a Nou Camp gyepét. Három szezonja alatt négy alkalommal sérült meg ily módon. Az idény végén a Barcelona a csalódást keltő harmadik helyezést érte el a bajnokságban, ami miatt Frank Rijkaard vezetőedzőtől megvált a Barca vezetősége és a B csapatot sikerre vezető Pep Guardiolát szerződtette a következő szezonra. 2008-09-es szezon Guardiola kinevezése után több meghatározó játékos is távozott, köztük Ronaldinho, akinek 10-es számú mezét Messi "örökölte" meg. A szezon nehezen indult a Barca számára, de Guardiola új szemléletének és a félelmetes Eto'o-Messi-Henry támadóalakzatnak köszönhetõen, a csapat fél szezon alatt több gólszerzési és győzelmi-sorozatrekordot is megdöntött. Messi több gólt szerzett fél idény alatt, mint a 2007-08-as szezonban összesen. Decemberben második helyen végzett az Aranylabda-voksoláson. A februári Rácing elleni bajnokin csereként beállva 0:1-ről fordította meg a mérkőzést és megszerezte a Barcelona 5000. bajnoki gólját. A szezon második fele is parádésra sikerült Messi és a csapat számára. A Bilbao elleni Király Kupa döntõ megnyerése után a Ligában is bebiztosították az első helyet a 6:2-re megnyert El Clásicón (Bernabeuban), majd következett a Manchester United elleni BL-álomdöntő, ahol a Barcelona megmutatta, hogy a világ legjobb csapata, és 2:0-ra legyőzte az angol címvédőt. Messi szerezte csapata második gólját a mérkőzésen. 2009-10-es szezon A 2009-es UEFA Szuperkupa megnyerése után Pep Guardiola kijelentette, Messi talán a legjobb játékos, akit valaha látott. Szeptember 18-án Messi új szerződést írt alá a Barcelonával, amely 2016-ig köti a klubhoz, illetve 250 millió euróban határozza meg kivásárlási árát. A szerződéssel Messi Zlatan Ibrahimović mellett a bajnokság legjobban fizetett játékosává vált, 9,5 millió euró körüli éves fizetéssel. Négy nappal később, szeptember 22-én Messi két gólt lőtt, és egy gólpasszt adott a Rácing Santander ellen 4:1-re megnyert bajnokin. Szezonbeli első gólját az európai porondon szeptember 29-én szerezte a Dinamo Kijev elleni 2-0 során. A Real Zaragoza 6:1-es legyőzése során szerzett gólját követően Messi neve mellett hét mérkőzés után hat bajnoki gól állt, majd november 7-én a Mallorca elleni, Nou Camp-beli 4:2 alkalmával újabb gólt szerzett, büntetőből. 2009. december 1-jén Messinek ítélték a 2009-es Aranylabdát. A szavazáson Cristiano Ronaldo-t előzte meg, hatalmas fölénnyel (473 illetve 233 pont). Ez után a France Football magazinnak a következőket nyilatkozta: „A győzelmet a családomnak ajánlom. Mindig mellettem álltak amikor szükségem volt rájuk, és néha erősebb érzelmeket éltek meg, mint én magam.” December 19-én Messi győztes gólt szerzett a FIFA Klubvilágbajnokság abu-dhabi döntőjén az Estudiantes ellen. Két nappal később megkapta a FIFA Év Játékosa díjat, megelőzve sorrendben Cristiano Ronaldot, Xavit, Kakát és Andrés Iniestát. Először kapta meg a díjat pályafutása során, egyben ő volt az első argentin, akit ezzel a díjjal ismertek el. 2010. január 10-én először ért el mesterhármast az aktuális szezonban, a Tenerife elleni idegenbeli 0:5 alkalmával. Január 17-én, egy a Sevilla ellen szerzett találattal Messi megszerezte századik gólját a klub színeiben. Márciusban öt mérkőzésen 11 gólt szerzett. Először a Málaga elleni 2:1-es győzelem alkalmával talált be a 84. percben, majd az Almería elleni 2:2-es döntetlen során mindkét gólt ő szerezte. Ezt követte egy olyan hét, ahol három mérkőzésen 8 gólt ért el. Az első hármat a Valencia elleni hazai 3:0-ás győzelem során rúgta, majd két góljával vállalt részt a Stuttgart 4:0-ás legyőzéséből a BL-ben. Ezzel a Barcelona bebiztosította a negyeddöntőbe jutást. Végül a Zaragoza elleni idegenbeli 4:2 során ért el mesterhármast, amivel ő lett az első Barcelona-játékos, aki egymás utáni két bajnoki meccsen tud három gólt szerezni. Március 24-én az Osasuna ellen kétszázadik tétmeccsét játszotta a Barcelonában. 2010. április 6-án pályafutása során először szerzett tétmérkőzésen négy gólt, a 4:1-es végeredménnyel záruló, Arsenal elleni Bajnokok Ligája negyeddöntő barcelonai visszavágóján. A négy góllal 25-re növelte a Bajnokok Ligájában szerzett találatai számát, ezzel utolérte Rivaldot, a klub történetének legeredményesebb BL-gólszerzőjét. Április 10-én szezonbeli negyvenedik gólját szerezte, amikor az ősi rivális Real Madrid elleni 2:0 arányú idegenbeli győzelem során vezetést szerzett csapatának. Május 1-jén, a Villarreal otthonában aratott 4:1-es sikerből két góllal vette ki a részét, szezonbeli ötvenedik tétmeccsén. Három nappal később, május 4-én a Barcelona ismét 4:1-re nyert, ezúttal a Tenerife ellen. Messi ezen a meccsen is két gólt szerzett. A bajnokságban május 8-án már a 32. gólját szerezte, a Sevilla ellen idegenben megnyert mérkőzésen, majd a záró fordulóban, a Valladolid ellen lőtt két góljával beállította Ronaldo klubcsúcsát, aki még az 1996-97-es bajnokságban szerzett szintén 34 gólt. Messi eredménye 4 találattal marad csak el Telmo Zarra és Hugo Sánchez abszolút rekordjától. 2010. június 3-án nevezve lett spanyol bajnokság legjobb játékosának. 2010-11-es szezon 2010. augusztus 21-én, Messi mesterhármast szerzett a Sevilla ellen, a spanyol szuperkupában 4:0-ra megnyert mérkőzésen. A bajnokságot is góllal nyitotta, 3 perc alatt betalált a Rácing Santander kapujába. Nagyszerű formában volt a Panathinaikosz elleni BL-mérkőzésen, lőtt két gólt, adott két gólpasszt, és ugyancsak két alkalommal lőtt kapufát. Emellett pedig kihagyott egy tizenegyest is. A mérkőzést végül a Barcelona nyerte 5:1-re. 2011. március 8-án az Arsenal ellen vívott Bajnokok-ligája mérkőzésen a Barcelona büntetőt harcolt ki, melyet végül Lionel sikeresen végzett el, illetve még a 45. percben is az ellenfél hálójába talált. A Shakhtar Donetsk ellen játszott Bajnokok ligája mérkőzésen, a Shakhtar otthonában talált az ellenfél kapujába. 2011. április 23-án megszerezte nyolcadik gólját az El Clásicon, a Santiago Bernabéu Stadionban, a mérkőzés végeredménye 1:1 lett. Az Osasuna elleni hazai pályán vívott mérkőzésen megszerezte a szezonbeli 50. gólját, mellyel kivette részét a végső 2:0-ás győzelemből. A Bajnokok-ligája elődöntőjének első mérkőzésén a Barcelona ismételten a Real Madriddal találkozott. A meccsen Messinek kétszer is sikerült bevennie a madrdi hálót, ezáltal felállította a 2:0-ás győzelmet. A visszavágón a Barca és a Real 1:1-et játszottak egymással, mellyel eldőlt, hogy ki jut be a londoni döntőbe. A másik ágon a MU verte meg a Schalke 04-et, ezért kettejük között zajlott le május 29-én a döntő. Az első félidő, 27. percében a Barcelona Pedro góljával szerezte meg a vezetést, de nem sokat kellett várni a MU egyenlítésére, ami a 34. percben Rooney góljával következett be. A pihenőre ilyen állással mentek a labdarúgók. A félidő letelte után nem sokkal Messi 17 méterről vette be Van der Saar kapuját, majd később még David Villa is megörvendeztette a katalán szurkolókat. A Bajnokok ligája döntőjét a Barcelona nyerte meg, a meccs embere pedig Lionel Messi lett. Válogatottság: Argentin utánpótlás válogatott Messinek lehetõsége lett volna pályára lépni a spanyol korosztályos válogatottakban, de kivárta, amíg hazája szövetségétõl is meghívót kap. 2004 júniusában mutatkozott be az U20-as argentin válogatottban, egy Paraguay elleni barátságos mérkõzésen. 2005 júniusában Messi vezéregyénisége volt a korosztályos világbajnokságot nyerõ argentin csapatnak, 6 góljával a hollandiai torna gólkirálya lett, és a legjobb játékosnak járó Aranylabdát is õ vihette haza. Fiatal kora ellenére már ekkor Diego Maradonához, minden idõk egyik legjobb futballistájához kezdték hasonlítani Lionelt. Bemutatkozása a felnőtt válogatottban 2005. augusztus 4-én José Pekerman meghívta Messit az argentin felnõttválogatottba, az augusztus 17-én lejátszandó, Magyarország elleni barátságos találkozóra. A 63. percben csereként pályára lépő játékos, 40 másodperc múlva el is hagyta a játékteret. Markus Merk bíró, a mezét húzó Vanczák Vilmos lekönyökléséért mutatta fel Messinek a piros lapot. A fiatal játékos könnyek között vonult az öltözőbe. A bíró döntése hosszú vitát indított el, Maradona egyenesen azt állította, a kiállítás előre megírt forgatókönyv alapján történt. Messi második felnőttválogatott meccsére szeptember 3-án került sor, az Argentína-Paraguay világbajnoki selejtezőn állt be az utolsó 8 percre. A meccs előtt ezt nyilatkozta: "Ez az igazi bemutatkozásom. Az első kicsit rövidre sikeredett." 2006-os világbajnokság A Chelsea elleni izomszakadás miatt veszélybe került Messi részvétele a németországi világbajnokságon. A sérülés ellenére Messi szerepelt az elõzetesen, május 15-én leadott keretben. A világbajnokság előtti utolsó felkészülési meccseken már pályára lépett, 15 percet játszott az argentin U20-as válogatott elleni utolsó hazai meccsen, majd a 64. percben szállt be csereként az utolsó barátságos találkozón, Angola ellen Nápolyban. Argentína elsõ csoportmeccsét, az Elefántcsontpart elleni 2:1-es gyõzelmet a padról nézte végig, Pekerman kapitány nem akarta megkockáztatni bevetését. A következõ, Szerbia és Montenegró elleni mérkõzésen a 74. percben váltotta Maxi Rodriguezt. Ezzel minden idõk legfiatalabb argentin világbajnoki résztvevõje lett. Egy perccel pályára lépése után gólpasszt adott Hernán Crespónak, majd maga állította be a 6:0-ás végeredményt. Ezzel a torna legfiatalabb, és minden idõk hatodik legfiatalabb gólszerzõje lett. A Hollandia elleni 0:0-ás döntetlen alkalmával Messi csatárként helyet kapott a kezdõcsapatban. Nem boldogult a holland védõkkel, a 69. percben le is cserélték. Az egyenes kieséses szakasz első, Mexikó elleni meccsén Messi a 84. percben, 1:1-es állásnál váltotta Javier Saviolát. Lőtt egy gólt, amelyet a játékvezetõ les miatt érvénytelenített. Argentína hosszabbítás után 2:1-es gyõzelemmel jutott tovább. Pekerman általános csodálkozásra nem cserélte be Messit a Németország ellen büntetõpárbajban elvesztett negyeddöntõn. 2007-es Copa America A 2007-es Copának Messi volt a legfiatalabb résztvevője. Az első mérkőzésen Argentína 4:1-re gyõzte le az USA-t, melyen irányító poszton játszott. A második csoportmeccsen Kolumbia ellen 4:2-re megnyert találkozón tizenegyest harcolt ki. Ezzel az eredménnyel Argentína már továbbjutott csoportjából, Messi kihagyta a Paraguay elleni meccset. A negyeddöntőben Perun gázoltak át egy sima 4:0-val, melybõl Messi egy góllal vette ki részét. A Mexikó elleni 3:0-val pedig Argentína bejutott a fináléba, ahol 3:0-ra alulmaradt Brazíliával szemben. 2008-as olimpiai játékok Az első mérkőzésen Messi vezérletével 2:1-re győzött Argentína Elefántcsontpart ellen. Következő fordulóban Ausztrália ellen 1:0-ra, az utolsóban 2:0-ra Szerbia ellen győztek a gauchok, így csoportelsőként a negyeddöntõben Hollandiával találkoztak. Messi gólt szerzett, majd a hosszabbításban gólpasszt adott Di Maríanak, ezzel Argentina bejutott az elõdöntõbe, ahol Brazíliát győzte le 3:0-ás eredménnyel. A döntõben Nigéria volt az ellenfél, Di María góljával gyõztek a Gauchok és megvédték olimpiai bajnoki címüket. 2010-es világbajnokság A válogatott úgy indult a világbajnokságra mint a torna nagy esélyese. A kritikusok, Messi Barcelonában nyújtott teljesítménye alapján, úgy vélték, hogy ő lesz az argentinok vezéregyénisége. Az első, Nigéria elleni találkozón hiába próbálkozott, kapuralövéseiből azonban nem született gól. Dél-Korea ellen hasonló volt a helyzet. Gólt nem sikerült szereznie, de a csapat minden góljából kivette a maga részét. A Görögország elleni meccsen először viselhette a csapatkapitányi karszalagot, mivel Mascherano nem volt a pályán. A válogatottal simán túljutottak Mexikón, Carlos Tévez lesgóljánál ő adta a gólpasszt. Azonban a negyeddöntőnél megszakadt ez a győzelmi sorozat, ott csúfos vereséget szenvedtek Németország megfiatalított csapatától. 2011-es Copa América (Amerika Kupa) Sergio Batista, az argentinok új szövetségi kapitánya, aki Maradonát váltotta a padon, Lionelt behívta a hazai rendezésű Amerika Kupára vagy, ahogy Dél-Amerikában nevezik, a Copa Américára. Az argentinok Kolumbiával, Bolíviával és Costa Ricával kerültek egy csoportba. Annak ellenére, hogy a csoportjukban szereplő csapatok közül egyik sem áll a helyzet magaslatán, ráadásul egyik sem jutott ki a 2010-es Világbajnokságra, az argentinok nem tudtak mit kezdeni velük. Mind Bolíviával mind Kolumbiával döntetlent játszottak. Bolíviával 1:1-et, míg Kolumbiával 0:0-át. A mérkőzések után a sajtóban hatalmas visszhangja volt az argentinok, főképp Lionel Messi gyenge szereplésének. A Kolumbia elleni találkozó után megkezdődtek a spekulációk, miszerint Lionel semmit sem ér az F.C. Barcelonában szereplő két spanyol társa, Xavi és Iniesta nélkül. Természetesen megint csak a sajtó hangos, hiszen Lionel Messi háta mögött igen húzós szezon van, a Barcelonával mind a spanyol ligában, mind a Bajnokok Ligájában bizonyítania kellett. Az albiceleste utolsó csoportköri mérkőzésén Costa Ricával találkozott. A meccsnek hatalmas tétje volt, hiszen ha az argentinok kikaptak volna akkor búcsúzniuk kellett volna a tornától. Az előző találkozókat nézve nem indultak túl nagy esélyekkel. Ennek ellenére Argentína a találkozót 3:0-ra megnyerte, ebből a győzelemből pedig hatalmas részt vállalt Lionel. Önzetlen passzaival hozta helyzetbe társait. Ő adta a gólpasszt a második félidőben Agüeronak és di Maríának is. Argentína másodikként jutott tovább a csoportból, így a negyeddöntőben az uruguayi-akkal találkoztak, akik szintén második helyen végeztek a csoportjukban. A vezetést a 7. percben Forlánék szerezték meg a 7. percben, Pérez góljával, de nem kellett sokáig várni az egyenlítésre, ami a 17. percben történt meg Higuaín jóvoltából. A félidőre ezzel az állással mentek. A második félidőben többnyire az uruguay-i kapu előtt röpködtek a labdák, de gól nem született. Így 30 perces hosszabbításra került sor, viszont ott sem sikerült dűlőre vinni a dolgot. A 11-es párbajban Messi érvényesítette a sajátját. Az uruguay-i kapus megfogta Tévez rúgását, míg Romeronak egyet sem sikerült hárítania, ezért a tornától végül az argentinoknak kellett búcsúzniuk. Magánélete: 2011 januárjáig alkotott egy párt Antonella Roccuzzoval, akkor azonban a kapcsolatuk zátonyra futott és szakítottak, a szünet nem tartott sokáig, hiszen még ez év augusztusában több kép is megjelent Lionelről és Antonelláról, amint együtt nyaralnak. A képekből egyértelműen kiderült, hogy a pár újra együtt van. 2010. március 11-én Messi az UNICEF jószolgálati nagykövete lett Eredmények Az argentin válogatottal: * U20-as világbajnok (2005) * Copa America-ezüstérmes (2007) * Olimpiai bajnok (2008) Az FC Barcelonával: * Spanyol bajnok (2004-05; 2005-06; 2008-09; 2009-10) * Catalunya-kupa győztes (2004-05, 2006-07) * Ramon de Carranza kupa (2005) * Bajnokok Ligája-győztes (2005-06; 2008-09; 2010-11) * Spanyol Szuperkupa-győztes (2005; 2006; 2009; 2010) * Spanyol bajnoki ezüstérmes (2006-07) * Spanyol bajnoki bronzérmes (2007-08) * FIFA Klubvilágbajnok (2009) * Európai Szuperkupa-győztes (2009) Egyéni elismerések: * U20-as világbajnokság legjobb játékosa (2005) * U20-as világbajnokság gólkirálya (2005) * "Golden Boy" (2005) * Az év argentin játékosa (2005,2007) * Legjobb dél-amerikai játékos a spanyol bajnokságban (2007,2008) * Az év fiatal játékosa a profi labdarúgók szakszervezetének (FIFPro) szavazásán (2006, 2007, 2008) * Az év csapatának tagja (FIFPro World XI) (2007, 2008) * Bravo-díj (2007) * Copa America legjobb fiatal játékosa (2007) * FIFA Az év játékosa (2009; 2010; 2011) 2. hely (2007; 2008) * FIFA - Aranylabda (2009; 2010) 3. hely (2007) 2. hely (2008) * World Soccer Magazine Az év fiatal játékosa (2006; 2007; 2008) * World Soccer Magazine Az év játékosa (2009) * World Soccer Magazine Az évtized játékosa 2. hely (2009) * A Fifa Klubvilágbajnokság legjobb játékosa ( 2009 ) * Aranycipős (2009-10) * BL-gólkirály (2008-2009, 2009-10) * Spanyol bajnokság gólkirálya (2009-10) Forrás: http://starity.hu/sztarok/lionel-messi/eletrajz/#ixzz1tgxcBiM0